Okazuje się, że niedobory testosteronu mają spory wpływ na codzienne życie. Czym charakteryzuje się ten hormon płciowy? Dowiedz się także, jakie skutki są wywoływane przez niedobory testosteronu w organizmie.

Co to jest testosteron?

Należy wiedzieć, że testosteron to najważniejszy hormon płciowy u mężczyzn. Gdzie jest on produkowany? Chodzi o kilka różnych miejsc. Są to m.in. jądra. Dodatkowo testosteron jest wytwarzany w korze nadnerczy. Ten najważniejszy męski hormon płciowy ma do wykonania wiele zadań w organizmie faceta. Za co odpowiada? M.in. chodzi o rozwój męskich narządów płciowych.

Poza tym testosteron ma za zadanie podtrzymywanie tych funkcji już w życiu dorosłego faceta. Warto wspomnieć, że ten hormon ma wpływ na rozpoczęcie inicjacji seksualnej i udane życie erotyczne. Wszak odpowiada za prawidłową produkcję spermy.

Faceci, którzy mają sporo testosteronu są zazwyczaj mocno owłosieni. Co ciekawe, opisywany hormon płciowy ma wpływ m.in. na prawidłowe ustawienie strun głosowych. Tego aspektu nie można zaś bagatelizować. Jeśli bowiem struny głosowe nie będą działały optymalnie, to trudno będzie komunikować się z najbliższym otoczeniem. Zadaniem testosteronu jest także m.in. optymalny rozkład tkanki tłuszczowej.

Problemy w sferze łóżkowej

Brak odpowiedniej ilości testosteronu w organizmie faceta ma wiele negatywnych skutków. Chodzi m.in. o zaburzenia erekcji. Fachowcy podkreślają, że nieodpowiednia dawka tego hormonu to jedna z głównych przyczyn występowania problemów na tej płaszczyźnie. Trzeba liczyć się z mniejszym libido i gorszą sprawnością seksualną.

Okazuje się, że ten problem dotyczy natomiast nie tylko facetów w podeszłym wieku. Coraz więcej młodych mężczyzn też ma takie właśnie problemy. Szacuje się, że występują one już u około kilku procent facetów przed ukończeniem 30. roku życia. Na szczęście w takiej sytuacji można zażywać skuteczne i jednocześnie bardzo bezpieczne preparaty na potencję.

Kłopoty z płodnością

Jak jeszcze objawiają się problemy z niedoborem testosteronu w organizmie? Tak, jak zostało już wspomniane, ten hormon płciowy odpowiada za produkcję spermy.

Chodzi nie tylko o ilość nasienia, ale przede wszystkim o jego jakość. Według statystyk, niedobór testosteronu jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności.

Pary, które intensywnie starają się o dziecko, lecz kompletnie bez rezultatu, powinny zwrócić uwagę na ten aspekt. Warto zatem wykonać odpowiednie badania hormonalne, by można było potem podejmować odpowiednie kroki.

Jakie są inne objawy niedoboru testosteronu?

Trzeba podkreślić, że testosteron odpowiada np. za męski wygląd. Chodzi m.in. o odpowiednie rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Faceci, którzy borykają się z tym problemem, często mają np. na klatce tak zwane „kobiece piersi”. Do tego dochodzi relatywnie zbyt dużo tłuszczu w okolicach ud oraz bioder. Z czym jeszcze trzeba się liczyć? Warto wspomnieć o wystającym brzuchu. Oczywiście, często takie problemy są następstwem nieodpowiedniego stylu życia.

Mała aktywność fizyczna w połączeniu ze złą dietą przyczyniają się do tych kłopotów. Nie można jednak wykluczyć, że być może te problemy są następstwem właśnie niedoboru testosteronu.

Jeśli zatem ostatnio (bez żadnej poważnej przyczyny) przytyłeś, to warto zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi wywiad medyczny i zleci odpowiednie badania.

Trzeba jeszcze wspomnieć o tym, że niedobór testosteronu negatywnie oddziałuje na strukturę kości. Nie można zatem tego problemu pod żadnym pozorem bagatelizować…

Leave a Reply