Kobiety zwykle z dużą starannością obserwują swoje ciało i zauważają wszystkie niepokojące sygnały. Nie mniej jednak, większość kobiecych problemów ze zdrowiem rozwija się w ciszy nie dając żadnych znaczących objawów. Najbardziej podstępny jest problem, z którym obecnie zmaga się wiele kobiet na całym świecie. Mowa tu o niepłodności, której pierwsze objawy, tak naprawdę bardzo łatwo pomylić z wieloma innymi chorobami.

Nie mniej jednak, obserwacja własnego organizmu i szybkie zidentyfikowanie problemu, może być pierwszym krokiem, na drodze ku sukcesywnemu wyleczeniu. Jakie są więc objawy niepłodności u kobiet?

Zaburzenia miesiączkowania

W tym momencie, wiele kobiet zacznie się zastanawiać, jak tego typu zaburzenie prawidłowo zidentyfikować. Okazuje się, że miesiączka nie występuje w pełni regularnie, nawet u pań do około 25 roku życia. Poza tym na comiesięczne krwawienia ma wpływ tak naprawdę wiele czynników.

Może je zaburzyć stres, nieodpowiednia dieta, inne problemy zdrowotne, antybiotykoterapia czy chociażby zmiany klimatu. Nie mniej jednak, jeśli kilka z wymienionych przed chwilą czynników, panie są wstanie wykluczyć, a miesiączki nie pojawiają się regularnie, a nawet bywają miesiące, w których krwawienie w ogóle nie wystąpiło, może być to pierwszy objaw świadczący o niepłodności.

Okazuje się, że odpowiedzialność za to ponosi nieprawidłowa owulacja, a jest także możliwość, że jajniki w ogóle nie uwalniają komórki jajowej. Krwawienia powinny występować regularnie, co około 23 do 35 dni. Kolejno zaś, miesiączka o prawidłowym przebiegu, powinna trwać od 3 do 7 dni.

Bóle okolicy brzucha

Przy normalnej miesiączce, o ile panie nie stosują antykoncepcji hormonalnej, bóle brzucha są całkowicie naturalne. Jednak bóle nasilające się, powtarzające, a także takie, które nie są typowe dla miesiączki, mogą być pierwszym objawem ginekologicznych schorzeń.

Ból owulacyjny, jest zwykle łagodny, a także dość szybko przemija. Miesiączka jak wiadomo od zawsze powiązana była z dyskomfortem i niedogodnościami. Nie mniej jednak, niektóre kobiety zmagają się z bólem nad wyraz silnym, który wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Zwykle pomocne, przy tak bolesnym miesiączkowaniu, są popularne środki przeciwbólowe, a także leki rozkurczowe. Niestety, kiedy ból nawraca, a także kobiety czują, że nie są sobie wstanie z nim poradzić, powinno ich to skłonić do wizyty u lekarza ginekologa.

Kolejnym objawem, który może wskazywać na niepłodność, a także inne zmiany chorobowe, może być ból, które panie odczuwają podczas stosunku.

Najczęściej nie towarzyszą mu żadne dodatkowe objawy, nie mniej jednak, może być to sygnał wielu infekcji pochwy, jajników, jajowodów, zmian hormonalnych czy endometriozy, które nie leczone prowadzą do zaniku owulacji, a w efekcie do niepłodności.

Panie powinny pamiętać, że w momencie w którym podczas zbliżenia z partnerem, dochodzi do silnego, przewlekłego bólu, powinny udać się na wizytę do ginekologa. Każdy przypadek nietypowego i niezwykle dokuczliwego bólu, powinien być skonsultowany ze specjalistą.

Upławy

Pochwa, naturalnie wydziela odpowiednie ilości śluzu, który powstrzymuje bakterie. Nie mniej jednak, każda zmiana jego konsystencji, zapachu, koloru, a nawet ilości, może być objawem toczącej się infekcji, a nieleczone zakażenia, mogą doprowadzić do niepłodności.

Często, można także nabawić się waginozy bakteryjnej, która zaburza całkowicie florę bakteryjną pochwy. Dodatkowo upławy o nietypowym wyglądzie, zapachu czy kolorze, mogą świadczyć o zakażeniu chorobami przenoszonymi droga płciową, które jak powszechnie wiadomo, mogą zakończyć się niepłodnością kobiety.

Leave a Reply